facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Grudniowy „Weekend Cudów”, czyli Szlachetna Paczka dla najbardziej potrzebujących

2018-12-13
A- A +A

 

25 rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji, 1180 darczyńców i dary o łącznej wartości blisko 90 tysięcy złotych - to bilans charytatywnej akcji Szlachetnej Paczki w powiecie zwoleńskim, która koordynowana była przez 16 wolontariuszy. W tym roku przyłączyli się do niej uczniowie zwoleńskich szkół średnich i gimnazjum, a także pracownicy Starostwa Powiatowego w Zwoleniu i podległych jednostek. Dzięki nim rodziny otrzymały niezbędną pomoc. Były łzy wzruszenia i wielka radość!

 

 

W miniony weekend odbył się finał ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Aż 25 rodzin z powiatu zwoleńskiego otrzymało dedykowaną dla ich indywidualnych potrzeb pomoc. – Akcja Szlachetnej Paczki bardzo zmienia świadomość pomocy, ponieważ jest to pomoc, która odmienia sytuację danej rodziny, przywraca jej godność i daje nadzieję. A co najważniejsze, Szlachetna Paczka nie kończy się na pomocy materialnej, ponieważ kontynuowana jest dalsza praca z rodziną i wsparcie w wyjściu z ciężkiej sytuacji. Dając paczkę chcemy doprowadzić do tego, aby obdarowane osoby już więcej podobnych darów nie potrzebowały - podkreśla Mateusz Pindakiewicz, lider rejonu zwoleńskiego Szlachetnej Paczki i nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu.

 

 

Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych mocno zaangażowany

Warto podkreślić, że tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy w Zwoleniu powstał rejonowy magazyn darów, który znalazł się w ZSR-T i to właśnie stąd wyjeżdżały wszystkie prezenty do rodzin z terenu całego powiatu zwoleńskiego. – Szlachetna Paczka jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce i bardzo cieszymy się, że możemy brać w nim udział. Budynek naszej szkoły pełni w tym roku funkcję rejonowego magazynu, co oznacza, że darczyńcy  po raz pierwszy pomagają rodzinom z najbliższego otoczenia – informuje Arosław Jakóbik, dyrektor ZSR-T w Zwoleniu.

Ogromne zaangażowanie uczniów, nauczycieli i dyrekcji ZSR-T w Zwoleniu to jednak nie tylko utworzenie magazynu. Uczniowie szkoły przygotowali również samodzielną paczkę dla jednej z rodzin z terenu powiatu zwoleńskiego, chorej kobiety opiekującej się dwójką dzieci. – Do rodziny trafiły sprzęty medyczne, środki czystości, opał i ubrania. Ponadto uczniowie szkoły i nauczyciele wsparli także paczkę przygotowywaną przez inną grupę. Jej adresatką była samotna mama z dwójką dzieci. Rodzina otrzymała sprzęty sanitarne, materiały do remontu domu, żywność, ubrania i środki czystości – informuje lider rejonu Mateusz Pindakiewicz.

 

 

Uczniowie liceum i gimnazjum dla samotnej mamy

W akcję Szlachetnej Paczki włączyli się także uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu oraz Niepublicznego Gimnazjum w Zwoleniu. – Na paczki dla rodzin składa się zwykle kilka instytucji, czy zakładów pracy. My odważyliśmy się zgłosić jako samodzielny darczyńca dla matki samotnie wychowującej dwójkę dzieci. Postanowiliśmy zrobić wszystko, aby odpowiedzieć na jej potrzeby – mówi Bożena Baryła, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu.

Jak poinformowały Katarzyna Dypa i Anna Gałązkiewicz, nauczycielki zwoleńskiego liceum i opiekunki wolontariatu szkolnego, bardzo szybko okazało się, że zbiórka przerosła ich oczekiwania. - Zgromadziliśmy wszystkie dary, o które prosiła wybrana przez nas rodzina i dużo, dużo więcej. Mogliśmy więc podarować prezenty kilku innym rodzinom – informuje Katarzyna Dypa. - Do potrzebujących powędrowały meble, sprzęt RTV i AGD, kołdra, pościel, artykuły spożywcze, środki czystości, kosmetyki, ubrania, buty, przybory szkolne, zabawki oraz drobne upominki. Kupiliśmy również prezent dla ciężko chorego chłopca, który umili mu pobyt w szpitalu – dodaje Anna Gałązkiewicz.

 

 

Pracownicy urzędu również podjęli wyzwanie

W tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki włączyli się także pracownicy Starostwa Powiatowego w Zwoleniu wraz z innymi jednostkami organizacyjnymi powiatu: Powiatowym Urzędem Pracy, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej Zdrowotnej w Zwoleniu oraz Domem Pomocy Społecznej w Gródku, a także częścią radnych powiatu. – Do tej pory wspieraliśmy darczyńców, którzy przygotowywali paczki dla poszczególnych rodzin. Stwierdziliśmy jednak, że przy takiej liczbie osób, z pewnością podołamy samodzielnemu zaspokojeniu całości potrzeb konkretnej rodziny – mówi Edyta Sulima, sekretarz powiatu.

Pracownicy urzędu zajęli się przygotowaniem paczki dla małżeństwa z synem. W ramach akcji rodzina otrzymała: farby i artykuły malarskie, które posłużą do odmalowania pokojów, ubrania, buty, komputer, artykuły spożywcze, środki czystości, kosmetyki. Ale to nie wszystko.  – Nastolatek marzy o zrobieniu prawa jazdy, gdyż umożliwi mu ono podjęcie pracy. Udało nam się zebrać potrzebną kwotę, która pokryła zakup kursu – informuje Alicja Bednarczyk, pracownik Starostwa Powiatowego w Zwoleniu. – Dostaliśmy już informację zwrotną od lidera rejonu, że po wręczeniu prezentu była ogromna radość
i wielkie wzruszenie. To najlepsze podziękowanie, jakie mogliśmy otrzymać – dodaje Katarzyna Macewicz, pracownik Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.

- Zasadą akcji jest precyzyjne przygotowanie prezentów, które są impulsem do zmiany. To bardzo dobra idea. Dlatego dziękuję sekretarz powiatu Edycie Sulimie za pomysł utworzenia odrębnej paczki i nadzorowanie akcji oraz koordynatorkom z ramienia Starostwa Powiatowego, Alicji Bednarczyk i Katarzynie Macewicz, które podjęły się trudnego zadania dopięcia działań na ostatni guzik. Dziękuję również wszystkim osobom, które wsparły ten projekt. Jedno jest pewne, było warto, bo warto pomagać – podkreśla Stefan Bernaciak, starosta zwoleński.

- Można policzyć ilość darczyńców i wartość darów, które trafiły do rodzin, ale nie da się policzyć tego, co w tej akcji jest najważniejsze, dobroci, pozytywnej energii i ilości szacunku, które zostały przekazane potrzebującym – podsumowuje wicestarosta Waldemar Urbański.

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza