facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Kazanów

Urząd  Gminy Kazanów
Plac Partyzantów 28
26-713  Kazanów
tel.(0-48) 676 60 35
  
ZAPRASZAMY NA STRONĘ GMINY KAZANÓW

 www.kazanow.pl    
    

Gmina Kazanów - oddalona o ok.20 km od Radomia i 100 km od Warszawy – jest położona w dolinie rzeki Iłżanka, w pobliżu, której znajduje się dużo terenów leśnych i z tego względu może być atrakcyjna dla celów turystycznych. Gmina jest zrzeszona w Związku Gmin „Nad Iłżanką, którego uwaga jest zwrócona na zagospodarowanie i ochronę wód tej rzeki.

Kazanów był siedzibą rodu Grzymalitów Kazanowskich, wywodzącego się od komesów (hrabiów) mediolańskich. Został założony w 1565 r.na gruntach wsi Miechów przez Marcina Kazanowskiego, na mocy przywileju króla Zygmunta Augusta. Przywilej ten nadał miastu prawo niemieckie lub magdeburskie, ustanawiał cotygodniowy targ,3 jarmarki rocznie oraz wolniznę dla mieszczan na 20 lat. W 1683r. Miasto otrzymało prawo zakładania cechów,jednak z rzemiosł rozwinęło się tu tylko tradycyjne szewstwo. W XIX w.  zaniechano targów, a ratusz oddano w dzierżawę. W 1869 r. Kazanów utracił prawa miejskie. W końcu XIX w. odnotowano w Kazanowie składy torfu, glinki białej, trzy młyny wodne, olejarnię i cegielnię.

Gmina, zajmując powierzchnię 9.476 ha, obejmuje 24 sołectwa. Ma charakter typowo rolniczy. Użytki rolne zajmują 7.616 ha, obejmuje w tym 6.378 ha to grunty rolne, a 1.270 ha to lasy. Nie ma tu dużych zakładów przemysłowych zanieczyszczających atmosferę czy wody powierzchniowe.  Pożądane są inwestycje w przemyśle rolno-spożywczym. Położenie oraz walory środowiska przyrodniczego zachęcają do rozwoju agroturystyki  oraz usług rekreacyjno- wypoczynkowych. Poszukiwani są inwestorzy, ponieważ gmina posiada znaczną nadwyżkę siły roboczej.

Zakłady pracy, funkcjonujące na terenie gminy, to: Urząd Gminy, Gmina Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, Spółdzielcze Gospodarstwo Rolne, Bank Spółdzielczy,Ośrodki Zdrowia,Urząd Pocztowy- Telekomunikacyjny, szkoły podstawowe i przedszkola, Komisariat Policji.

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza