facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Nowe ośrodki kształcenia zawodowego w Zwoleniu już gotowe!

2018-08-28
A- A +A

1 września w Zwoleniu ruszą nowe jednostki organizacyjne z zakresu edukacji: Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Ośrodek Doskonalenia i Dokształcenia Zawodowego. Będą staże, praktyki i warsztaty, czyli zupełnie nowa jakość kształcenia zawodowego.

Kompleksowe remonty zakończone

Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Ośrodek Dokształcenia i Doskonalenia Zawodowego są częścią Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. Nauka w ośrodku rozpocznie się  1 września tego roku. – Jesteśmy dobrze przygotowani zarówno technicznie, jak i merytorycznie. Zakończył się już remont pomieszczeń w budynku przy ul. Kościuszki 39, w ramach którego zostało zmodernizowane całe pierwsze piętro.  – mówi Arosław Jakóbik, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. – Wymienione zostały wszystkie podłogi z wykładzin na terakotę, a pomieszczenia w pełnym zakresie odświeżone. Kuchnia jest przystosowana do szkolenia uczniów i świadczenia usług w ramach działalności ośrodka. Pierwsze i drugie piętro zostało przygotowane pod kątem zakwaterowania uczniów. Zostanie tu przeniesiony cały internat, który znajdował się dotychczas przy ul. Wojska Polskiego – dodaje dyrektor.

Kursy dla uczniów z całego regionu

W ramach Centrum została uruchomiona baza do szkolenia praktycznego młodzieży. W wyniku tegorocznego naboru udało się stworzyć klasę przygotowującą do zawodu kucharz i od 1 września będziemy szkolić uczniów w tym zakresie – informuje dyrektor Arosław Jakóbik. – W ramach zajęć wyjdziemy z ofertą handlową do odbiorców, na rzecz których młodzież będzie przygotowywała i realizowała zlecenia. Pozwoli to uczniom zdobyć bogate doświadczenie w zawodzie i opanować przydatne na rynku pracy umiejętności – podkreśla dyrektor.

Drugim ośrodkiem, który rozpoczyna swoją działalność z dniem 1 września tego roku jest Ośrodek Doskonalenia i Dokształcenia Zawodowego. – W ośrodku będą prowadzone wszelkiego rodzaju kursy dla klas wielozawodowych, które są przewidziane w programie nauczania jako czterotygodniowe zajęcia. Są to kursy dla branżowej szkoły pierwszego stopnia i ostatnich klas zasadniczych szkół zawodowych. Zajęcia obejmą swoim zakresem przedmioty zawodowe dla wszystkich kierunków, w których kształcimy w naszej szkole. Mamy zamiar przedstawić również ofertę dla innych szkół z rejonu, czyli zaproponować odpłatne szkolenia z przedmiotów zawodowych z zakwaterowaniem i wyżywieniem – informuje dyrektor Arosław Jakóbik.

W dawnym internacie powstaną nowoczesne klasopracownie

W pomieszczeniach przy ul. Wojska Polskiego, gdzie dotychczas znajdował się internat dla młodzieży szkolnej powstaną klasopracownie dostosowane do praktycznej nauki zawodu. – W roku szkolnym 2019/2020 czeka nas podwójny nabór, ponieważ do szkół ponadpodstawowych będą aplikowali uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych oraz ósmych klas szkół podstawowych. W tym celu, jako organ prowadzący ośrodek, przygotowujemy się do pozyskania środków zewnętrznych na przekształcenie pomieszczeń w nowoczesne pracownie – informuje Waldemar Urbański, starosta zwoleński.

- Rynek pracy ulega ciągłym zmianom, ale nadal nie jest łatwy dla świeżo upieczonych absolwentów. Dlatego chcemy dać młodzieży jak najszersze możliwości zdobywania wiedzy praktycznej, która jest przecież kluczowa w poszukiwaniu zatrudnienia. Nowopowstałe ośrodki mają za zadanie dobrze przygotować uczniów do podjęcia aktywności zawodowej – podsumowuje Arkadiusz Sulima, wicestarosta.

Mirosława Gregorczyk

 

 

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza