facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Powiat Zwoleński

 

Siedziba Rady Powiatu, Zarządu Powiatu i Starosty Zwoleńskiego

Powiat Zwoleński powstał w 1955 roku i funkcjonował przez 20 lat. Zlikwidowano go w związku z reformą administracyjną państwa przeprowadzoną w 1975 roku. Zaistniał ponownie 1 stycznia 1999 roku, odrodzony w nowej formie, z nowymi zadaniami, w nowej rzeczywistości politycznej i gospodarczej. Jako jeden z 42 znalazł się w województwie mazowieckim. 
Herbem powiatu zwoleńskiego jest tarcza dwudzielna w  słup. W polu prawym czerwonym półorzeł biały, w polu lewym błękitnym na złotej literze S kruk czarny z pierścieniem złotym w dziobie.
Flagą powiatu zwoleńskiego jest płat prostokątny, składający się z dwóch pasów pionowych jednakowej szerokości – błękitnego i czerwonego, herb powiatu umieszczony centralnie. Herb odwołuje się do historii i tradycji tych ziem, akcentuje również status quo powiatu. W polu prawym półórzeł biały – nawiązuje bezpośrednio do godła Mazowsza. W polu lewym nawiązano do historycznego herbu miasta, w polu błękitnym złota litera S. Natomiast kruk czarny z pierścieniem złotym w dziobie jest godłem rodziny Kochanowskich.
Mazowsze, w obrębie którego funkcjonuje nasz powiat, odznacza się dużą atrakcyjnością turystyczną i bogactwem zabytków. Jest prężnym ośrodkiem tradycji kulturowej i sztuki ludowej. Nasz powiat jest jednym z najmniejszych w kraju pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Ten mankament rekompensuje nam fakt, że to z naszą ziemią zwoleńską nierozerwalnie związane jest nazwisko wielkiego poety Jana Kochanowskiego. Ziemia Zwoleńska leży w południowo – wschodniej części województwa mazowieckiego, na osi dróg krajowych Radom – Lublin i Warszawa – Tarnobrzeg. Powierzchnia powiatu ogółem wynosi 57.124ha, z czego 68,92% stanowią grunty orne, 1,43% - sady, 4,40% - łąki, 3,2% - pastwiska, niespełna 15% powierzchni zajmują lasy i ponad 7% zajmują pozostałe grunty. Na tym obszarze zamieszkuje  około 38300 osób. W skład powiatu wchodzą następujące gminy:

· Zwoleń


Pomnik Jana Kochanowskiego Rynek Zwoleński

Znaczną cześć gminy Zwoleń stanowią krajobrazy chronione. Najcenniejszym walorem miasta jest wielowiekowa historia, tradycje ludowe, które są nieprzerwanie kultywowane.
Najstarszym, a jednocześnie jedynym zabytkiem Zwolenia jest XVI-wieczny kościół. Jest to drugi kościół wybudowany w Zwoleniu, jego historię można prześledzić w oparciu o zachowane dokumenty. Historia pierwszej zwoleńskiej świątyni nie jest znana. Na szczególną uwagę zasługuje fakt pochowania w murach kościoła Jana Kochanowskiego i jego krewnych. W kaplicy Kochanowskich znajdują się epitafia poety i jego rodziców. Pozostałe zabytki w okolicach Zwolenia również związane są z osobą Jana Kochanowskiego. Na południowy wschód od Zwolenia leży wieś Sycyna, miejsce narodzin poety w roku 1530. 
Zachowały się tam jedynie szczątkowe pamiątki z czasów Kochanowskich. W ramach obchodów 400 rocznicy śmierci poety udało się odnaleźć i odkryć fundamenty domniemanego dworu Kochanowskich, które posłużyły do rekonstrukcji bryły budynku.


· Tczów


Centrum Tczowa

Wieś Tczów jest bardzo stara, wywodzi się od słowa „ trścia” oznaczającego zarośla. Głównym obiektem zabytkowym jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela wybudowany w latach 1910 – 1926. W centrum Tczowa znajduje się pomnik upamiętniający mieszkańców pomordowanych przez hitlerowców.

 


· Przyłęk


Siedziba Urzędu Gminy w Przyłęk

Gmina Przyłęk słynie z ładnego położenia w malowniczej dolinie Plewki. Turysta może mile spędzać czas w miejscowości Andrzejów – Borowiec, gdzie znajduje się Rezerwat Żółwia Błotnego.

· Policzna

 
Siedziba Muzeum Jana Kochanowskiego

Wieś Czarnolas choć leży w sąsiedniej gminie Policzna  jest związana ze Zwoleniem. 
Jest to miejsce gdzie Jan Kochanowski spędził ostatnie lata życia. Dwór pamiętający jego czasy spalił się w roku 1720, a na jego szczątkach powstała neogotycka kaplica. W dworku ks. Jabłonowskich, wybudowanym około 1870 r., mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego, gdzie znajduje się stała wystawa poświęcona życiu i twórczości poety. Zabytki na terenie gminy to: Kościół św. Trójcy z XVI – tego wieku w Gródku,

    
Pałac Przeździeckich

Pałac Przeździeckich w Policznie oraz kościół św. Stefana z XIX wieku w Policznie.

· Kazanów


Siedziba Urzędu Gminy w Kazanowie

Gmina Kazanów jest położona w dolinie rzeki Iłżanki, w pobliżu której znajduje się dużo terenów leśnych. Położenie oraz walory środowiska przyrodniczego zachęcają do rozwoju agroturystyki oraz usług rekreacyjno – wypoczynkowych. Na terenie Kazanowa i okolic znajdują się zabytkowe figury: Kaplica pod wezwaniem św. Małgorzaty Panny i Męczennicy, figura św. Jana w Osuchowie, krzyż modrzewiowy w sadzie dzikim oraz krzyże kamienne. Na terenie gminy Kazanów znajdują się dwa kościoły – w Kazanowie kościół pw. Przemienienia Pańskiego oraz w Kowalkowie drewniany kościół pw. Św. Stanisława Biskupa.

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza