facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Staże, praktyki, warsztaty, czyli zupełnie nowa jakość kształcenia zawodowego w Zwoleniu

2018-03-30
A- A +A

Starostwo Powiatowe w Zwoleniu otrzymało od Skarbu Państwa nieruchomość przy ul. Kościuszki 39 w Zwoleniu, czyli budynek po dawnym Ośrodku Szkolenia i Wychowania. W miejsce placówki powstaną: Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Ośrodek Dokształcenia i Doskonalenia Zawodowego, które rozpoczną swoją działalność już  1 września tego roku i będą częścią Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. – To szeroko zakrojone i dobrze zaplanowane działanie długofalowe na rzecz rozwoju edukacji zawodowej – informuje Waldemar Urbański, starosta zwoleński.  

Przekazanie nieruchomości i nowe plany dla przyszłości edukacji

Przypomnijmy, w 2002 roku starosta zwoleński przekazał nieruchomość przy ul. Kościuszki 39 na rzecz Komendy Głównej Ochotniczych Hufców Pracy z siedzibą w Warszawie. W lutym 2006 roku powstał tam Ośrodek Szkolenia i Wychowania, który funkcjonował przez 11 lat. Jak podkreślił starosta zwoleński Waldemar Urbański, placówka w Zwoleniu  była stawiana za wzór do naśladowania w województwie mazowieckim i wzorcowo wpisywała się w lokalne środowisko. W jej uruchomienie Ochotniczy Hufiec Pracy zainwestował 10 milionów złotych. Komenda Główna OHP bardzo pozytywnie oceniała współpracę z władzami Starostwa Powiatowego w Zwoleniu. Niestety, względy ekonomiczne i konieczność  racjonalnego i efektywnego gospodarowania zarządzanym przez OHP majątkiem Skarbu Państwa spowodowała, że w 2017 roku Komendant Główny OHP podjął decyzję o zmianach organizacyjnych w swoich strukturach. Tym samym siedziba Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Zwoleniu została przeniesiona do nowej lokalizacji, do Radomia. W związku z tym Rada Powiatu w Zwoleniu w grudniu ubiegłego roku podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odwołanie darowizny i przeniesienia własności nieruchomości przy ul. Kościuszki 39 przez Skarb Państwa na rzecz Powiatu Zwoleńskiego. Przekazanie majątku odbyło się na partnerskich warunkach i przy dobrej współpracy samorządu Starostwa Powiatowego w Zwoleniu oraz Komendy Głównej OHP w Warszawie. – Dziękuję wojewódzkiemu komendantowi OHP w Warszawie za wieloletnią, wzorową współpracę – powiedział Waldemar Urbański, starosta zwoleński. - Należy docenić także fakt, iż komendant wyraził zgodę na nieodpłatne przekazanie sprzętu i wyposażenia będącego na stanie byłego Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Zwoleniu na rzecz powiatu zwoleńskiego. Będzie ono wykorzystane w działalności nowych placówek oświatowych, które w to miejsce powołujemy do życia. Przed nami ogromne wyzwania i bardzo ambitne plany dla przyszłości edukacji w powiecie zwoleńskim, które sukcesywnie zamierzamy realizować – dodał starosta Waldemar Urbański.    

Powiat stawia na edukację zawodową

W budynku po dawnym OHP powstaną: Centrum Kształcenia Praktycznego, Ośrodek Dokształcenia i Doskonalenia Zawodowego oraz internat dla młodzieży ponadgimnazjalnej i uczestników kursów. – W ramach Centrum zostanie uruchomiona baza do szkolenia praktycznego młodzieży w zawodach: kucharz, cukiernik i fryzjer. W Ośrodku Dokształcenia i Doskonalenia Zawodowego będą odbywały się kursy dla młodzieży, która uczy się w branżowych szkołach pierwszego stopnia, w klasach wielozawodowych. Zajęcia obejmą swoim zakresem przedmioty zawodowe dla wszystkich kierunków, w których kształcimy w naszej szkole – poinformował Arosław Jakóbik, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. – Mamy zamiar przedstawić również ofertę dla innych szkół z rejonu, czyli zaproponować odpłatne szkolenia z przedmiotów zawodowych – dodał dyrektor Arosław Jakóbik.

Jak poinformował dyrektor placówki, w ramach odbywających się zajęć praktycznych będą powstawały produkty, które zostaną sukcesywnie wprowadzane na lokalny rynek. – Mamy w planach wyjście z ofertą handlową, czyli produktami wykonywanymi przez młodzież w trakcie zajęć praktycznych prowadzonych w Centrum Kształcenia. Dotyczy to zarówno pracowni kucharskiej, jak i cukierniczej. Będziemy szukali odbiorców i na rzecz zajęć praktycznych przyjmowali i realizowali zlecenia. W pracowni fryzjerstwa, pod okiem doświadczonych fachowców, będą świadczone usługi fryzjerskie. Pozwoli to naszym uczniom zdobyć bogate doświadczenie, które jest niezbędne do płynnego wejścia w niełatwy rynek pracy – podkreślił dyrektor Arosław Jakóbik.

Centrum Kształcenia z pełnym zapleczem noclegowym

W przekazanym przez Skarb Państwa budynku przy ul. Kościuszki 39 znajduje się duże zaplecze internatu, które posiada 80 miejsc noclegowych. Samorząd Starostwa Powiatu w Zwoleniu planuje przenieść tam dotychczasowy internat, który obecnie znajduje się przy ul. Wojska Polskiego w Zwoleniu. – W internacie zamieszka młodzież ucząca się w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu, ale nie tylko. Stworzymy tam także bazę noclegową dla młodzieży, która będzie korzystała z odpłatnych kursów organizowanych przez Centrum Kształcenia Praktycznego. Oprócz noclegów zapewnimy także wyżywienie, a więc pełny pakiet szkoleniowy, który dla uczniów z zewnątrz będzie odpłatny – poinformował starosta Waldemar Urbański.

    W budynku po internacie przy ul. Wojska Polskiego w Zwoleniu powstaną kolejne pracownie kształcenia praktycznego. - W 2019 roku czeka nas podwójny nabór związany z wprowadzoną w życie reformą edukacji. O miejsca w szkole będzie aplikowała młodzież kończąca gimnazjum oraz ósme klasy. Dlatego musimy dobrze przygotować się do zwiększonego naboru, stąd plan utworzenia kolejnych pracowni dydaktycznych w zwolnionych pomieszczeniach – powiedział dyrektor Arosław Jakóbik.

Kompleksowa baza kształcenia zawodowego już od września

W obiekcie po dawnym OHP już niebawem ruszą prace adaptacyjne. Pomieszczenia zostaną odświeżone i przystosowane do nowych zadań. Samorządowcy Starostwa Powiatowego w Zwoleniu przygotowują obecnie statuty i przeprowadzają procedurę powołania placówek. – Utworzenie Centrum Kształcenia Praktycznego jest szeroko zakrojonym i dobrze zaplanowanym działaniem długofalowym. Do tej pory młodzież odbywała staże u pracodawców, a dzięki rozszerzeniu naszej własnej oferty, będzie miała możliwość zdobywania praktyk również w szkole, w dobrze przygotowanych pracowniach. Priorytetem w naszych działaniach jest rozwój oferty z zakresu edukacji zawodowej na terenie powiatu zwoleńskiego i stworzenie młodym ludziom możliwości zdobycia obszernego doświadczenia, a co za tym idzie szybkiego odnalezienia się w przepełnionym rynku pracy – podsumował starosta Waldemar Urbański.

  Mirosława Gregorczyk

 

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza