facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Szereg szkoleń i staży zawodowych dla uczniów – powiat zwoleński partnerem w programie edukacyjnym

2018-04-23
A- A +A


„Inwestycja w przyszłość” – pod takim hasłem realizowany jest program edukacyjny w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu, którego partnerem jest Starostwo Powiatowe w Zwoleniu. W jego ramach uczniowie podnoszą kwalifikacje i kompetencje zawodowe podczas dodatkowych zajęć i płatnych staży zawodowych. Łączna wartość projektu to ponad pół miliona złotych!

Powiat partnerem w programie

Projekt realizowany jest w bieżącym roku szkolnym i będzie kontynuowany przez kolejny rok, aż do końca sierpnia 2019 roku. Jego liderem jest firma Syntea, a partneruje jej 11 podmiotów, w tym Starostwo Powiatowe w Zwoleniu. Koszt całego realizowanego projektu to 11 207 960,50 zł z czego 572 tysiące 693 złote to środki, które zostaną wydatkowane dla uczniów Powiatu Zwoleńskiego. Projekt współfinansowany  jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. – Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych uczniów, które umożliwią im płynne wejście w rynek pracy po zakończeniu edukacji – poinformował Waldemar Urbański, starosta zwoleński. – W ramach programu pracownia Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu została wyposażona w nowoczesny sprzęt o wartości blisko stu tysięcy złotych. Ma on ułatwić uczniom placówki zdobywanie nowych umiejętności i kwalifikacji, które z pewnością będą przydatne w poszukiwaniu pierwszej pracy. Program to także liczne staże i szkolenia – dodał starosta Waldemar Urbański.

Pracownia z nowoczesnym sprzętem

Do nowej pracowni zawodowej trafił wysokiej klasy, nowoczesny sprzęt. – Na rzecz wyposażenia pracowni zostało zakupione 15 sztuk zestawów komputerowych z pełnym oprogramowaniem, drukarka laserowa ze skanerem i kopiarką, projektor multimedialny, 15 sztuk programów do obsługi spedycji, 5 sztuk switchów zarządzalnych, 5 routerów Wi-Fi i 5 sztuk szaf. Zakupiono także dwa drony z kamerą i dwie drukarki 3D. Wartość przekazanego sprzętu to 93 tysiące 371 złotych – poinformowała Renata Wólczyńska, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.

Jak poinformował Paweł Ozga, wicedyrektor do spraw szkolenia praktycznego Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu, pracownia przedmiotów zawodowych została bardzo dobrze wyposażona. - Do kursów zawodowych z wykorzystaniem właśnie tego sprzętu przystąpiło aż 81 uczniów. Zajęcia zawodowe zostały tak dobrane, aby były innowacyjne na rynku pracy, a ponadto dawały dobre i solidne podstawy do egzaminów zawodowych – dodał wicedyrektor Paweł Ozga.

Ciekawe zajęcia

W ramach realizowanego programu „Inwestycja w przyszłość” uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu biorą udział w ciekawych szkoleniach zawodowych. Dla techników ekonomistów przewidziano kurs podnoszący umiejętności prowadzenia spraw rachunkowo-finansowych i kadrowo-płacowych. Uczniowie kierunku technik spedytor dokształcają się z zakresu ADR – transportu materiałów niebezpiecznych drogą lądową, naziemnej obsługi statków powietrznych. Mogą także zdobyć uprawnienia operatora bezzałogowych statków powietrznych. Młodzież ucząca się na kierunku technik informatyk bierze udział w szkoleniach obejmujących administrowanie sieciami na bazie urządzeń CISCO, druku 3D i pilotowania bezzałogowymi statkami powietrznymi. – Istotne w realizacji programu „Inwestycja w przyszłość” jest to, że po ukończeniu warsztatów zawodowych, uczniowie mogą przystąpić do egzaminu zewnętrznego kompetencji zawodowych VCC i tym samym mają możliwość zdobycia certyfikatu potwierdzającego nabytą wiedzę i umiejętności – poinformował Arosław Jakóbik, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. – Zdobycie certyfikatu VCC z pewnością ułatwi uczniom wejście na rynek pracy, nie tylko na terenie polski, ale także poza jej granicami, ponieważ jest on uznawany w całej Europie – dodał dyrektor Arosław Jakóbik.

Staże zawodowe i kurs autoprezentacji

Oprócz kursów w szkolnych pracowniach zawodowych, uczniowie biorący udział w programie odbędą również staże zawodowe u pracodawców. Każdy uczestnik ukończy 150 godzin płatnego stażu w okresie czterech tygodni. – W ramach programu 64 osoby odbędą płatne staże zawodowe u pracodawców, w firmach zgodnych z ich wykształceniem. Pozwoli im to zdobyć tak pożądane na rynku pracy doświadczenie zawodowe – powiedział wicedyrektor Paweł Ozga.

            Każdy uczestnik kursu ma obowiązek uczestniczyć także w 20 godzinnym szkoleniu z zakresu kompetencji społecznych. – Jest to krótki kurs, podczas którego uczniowie zdobywają umiejętności autoprezentacji, poznają siebie, swoje mocne i słabe strony – powiedział wicedyrektor Paweł Ozga. - Większość uczniów biorących udział w programie tę część szkolenia już zakończyło i uzyskało certyfikaty. Zajęcia z zakresu kompetencji społecznych doskonale przygotowały uczniów do rozmów kwalifikacyjnych prowadzonych przez pracodawców, co z pewnością zwiększy ich szanse na rynku pracy, a to przecież główny cel realizowanego programu – podsumował wicedyrektor Paweł Ozga.

Mirosława Gregorczyk

 

 

 

 

 

 

 

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza