Samorząd powiatu zwoleńskiego pozyskał znaczące wsparcie ministerialne na zorganizowanie zagranicznego wyjazdu dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu. Środki zostały przyznane w ramach programu „Poznaj polskie ślady w Europie”. Dzięki nim we wrześniu tego roku zwoleńska młodzież udała się na unikalną, pięciodniową wycieczkę edukacyjną do Litwy i Łotwy, która pozwoliła im dotknąć polskiego dziedzictwa poza granicami kraju.
Znaczące dofinansowanie na podróż uczniów
3 sierpnia 2023 roku przedstawiciele powiatu zwoleńskiego podpisali porozumienie z Ministrem Edukacji i Nauki, dotyczące wsparcia finansowego na realizację zadania w ramach przedsięwzięcia „Poznaj polskie ślady w Europie”. Na liście beneficjentów programu wśród 78 szkół ponadpodstawowych z całego kraju znalazło się Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. – Każdego roku bierzemy udział w programie „Poznaj Polskę”, dzięki któremu pozyskujemy wsparcie finansowe na to, aby nasi uczniowie mogli zwiedzać kraj. W tym roku przystąpiliśmy również do pilotażowego programu ministerialnego, którego celem jest odkrywanie polskich śladów w Europie i tu również udało nam się pozyskać znaczące środki, tym razem na zagraniczny wyjazd. Dzięki temu młodzież miała okazję zwiedzać Litwę i Łotwę – informuje starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
Całkowity koszt realizacji programu wyniósł 95 tys. 250 zł, a kwota pozyskanej dotacji celowej to 75 tys. zł. – Wycieczka stanowiła wyjątkową okazję dla naszych uczniów, by na własne oczy mogli zobaczyć i doświadczyć bogactwa polskiego dziedzictwa kulturowego i naukowego poza granicami kraju. Inwestycja w takie programy edukacyjne jest bezcenna, ponieważ wzbogacają one wiedzę młodego pokolenia, rozwijając jednocześnie ich świadomość historyczną oraz europejską tożsamość, co jest fundamentem dla przyszłych pokoleń – podkreśla wicestarosta Waldemar Urbański.
Podążali śladami polskości
Wycieczka odbyła się w dniach 18-22 września tego roku. Uczestniczyła w niej grupa 45 uczniów wraz z czterema opiekunami, którzy wspólnie odwiedzili miejsca związane z polskim dziedzictwem na Litwie i Łotwie, skupiając się na 11 punkach edukacyjnych. Były to między innymi: zabytkowy kompleks w Trokach, bazylika archikatedralna w Wilnie, czy Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze. – Celem przedsięwzięcia było przybliżenie uczniom zabytków polskiej kultury oraz zaznajomienie ich z wkładem Polaków w naukę i kulturę poza granicami Polski – informuje Elżbieta Makuch, koordynator projektu z ramienia Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.
Dzięki podętej przez samorząd powiatu zwoleńskiego inicjatywie uczniowie tutejszego liceum mieli okazję nie tylko zobaczyć, ale i doświadczyć miejsc, które są świadectwem polskiej obecności w Europie.
Mirosława Gregorczyk