18 lutego 2024 roku w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu odbyło się wyjątkowe wydarzenie łączące w sobie pasję do historii i sportu. Wystawa "Miasto z tego słynie, że sport w nim nie zginie", zainaugurowana z okazji podwójnego jubileuszu, 599. rocznicy nadania praw miejskich Zwoleniowi oraz stulecia istnienia Miejskiego Klubu Sportowego Zwolenianka Zwoleń, stała się doskonałą okazją dla rozstrzygnięcia konkursu "Historia w mojej rodzinie: Sport". Patronat honorowy nad nim objął starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
Laureat konkursu w kategorii szkół podstawowych - Jan Bartosiewicz otrzymał nagrody z rąk m.in. starosty zwoleńskiego - Stefana Bernaciaka oraz burmistrza Zwolenia - Arkadiusza Sulimy.
Sportowa duma Zwolenia
Wydarzenie nie tylko podkreśliło bogatą historię miasta i jego związki ze sportem, ale także zaakcentowało lokalne talenty i rodzinne historie związane z aktywnością fizyczną. Laureatami konkursu, którego patronem był starosta zwoleński Stefan Bernaciak, zostali: Jan Bartosiewicz oraz bracia Piotr i Krystian Muszyńscy. Ich prace, pełne pasji i zaangażowania, ukazały sportową spuściznę ich rodzin, łącząc przeszłość z teraźniejszością.
- Sport odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu społecznym i kulturowym. Konkurs „Historia w mojej rodzinie: Sport” oraz dzisiejsza wystawa pokazują, jak głęboko sport jest zakorzeniony w historii naszych rodzin i całego miasta Zwoleń. Jestem niezwykle dumny z zaangażowania i kreatywności laureatów, Jana Bartosiewicza oraz Piotra i Krystiana Muszyńskich. Ich prace są dowodem na to, że sport to nie tylko rywalizacja i zdrowie, ale również cenny element naszej lokalnej tożsamości i dziedzictwa.
- Wielką rolę w promocji kultury fizycznej i sportu odgrywa dziennikarstwo sportowe. Wielkimi lat 70-tych i 80-tych byli Jan Ciszewski, bez którego specyficznych, pełnych ekspresji i dramaturgii komentarzy mecze na Wembley, czy w Chorzowie zapewne byłyby skromniej postrzegane i nie zapisałyby się w historii piłki nożnej złotymi zgłoskami. Wielkim krzewicielem idei biegów i kultury fizycznej był redaktor Tomasz Hopfer. Życzę młodym by poszli w ślady swoich utytułowanych poprzedników i zostali dziennikarzami sportowymi, a ich sława sięgała poza granice naszego kraju. Gratuluję i cieszę się, że mogłem być częścią tego wspaniałego przedsięwzięcia, które łączy pokolenia i inspiruje do dalszego odkrywania naszych rodzinnych opowieści – mówi starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
Zwycięzcy w II kategorii - Piotr i Krystian Muszyńscy.
Dziedzictwo sportowe jako inspiracja
Wystawa i konkurs to inicjatywy, które nie tylko promują lokalną historię sportu, ale także zachęcają do budowania i pielęgnowania więzi międzypokoleniowych. Poprzez prezentacje laureatów, uczestnicy mogli zobaczyć, jak sport wpływał na życie ich przodków, stając się ważnym elementem rodzinnej tradycji. – Sport ma ogromne znaczenie w budowaniu wspólnoty i tożsamości lokalnej. Konkurs i towarzysząca mu wystawa stanowią przypomnienie o wartościach, jakie ze sobą niesie: determinacji, ducha rywalizacji, ale przede wszystkim wspólnoty. Dla Zwolenia, miasta z bogatą sportową historią, wydarzenie to było nie tylko okazją do świętowania, ale również do refleksji nad przyszłością i inspiracją dla kolejnych pokoleń – podsumowuje wicestarosta Waldemar Urbański.
Mirosława Gregorczyk