Nowości wydawnicze, lektury szkolne, ale też elementy wyposażenia oraz sprzęt, w tym czytniki do e-booków – biblioteka szkolna w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu zostanie doposażona. Samorząd powiatu zwoleńskiego pozyskał na ten cel znaczące dofinansowanie zewnętrzne.
Są środki dla biblioteki
Starosta zwoleński - Stefan Bernaciak
25 października br. została zawarta umowa pomiędzy wojewodą mazowieckim reprezentowanym przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, a powiatem zwoleńskim. Dokument mówi o udzieleniu dotacji celowej, w ramach której w Liceum Ogólnokształcącym w Zwoleniu będzie realizowany program popularyzacji czytelnictwa. Jego wartość to 15 tysięcy złotych. Dofinansowanie pokryje większość tej kwoty i wyniesie 12 tysięcy złotych. Pozostałe 20% kosztów będzie pochodziło z budżetu powiatu zwoleńskiego. – W dobie komputerów, laptopów i smartfonów czytanie staje się coraz mniej popularne, nad czym mocno ubolewamy. Chcemy wspierać szkołę w zachęcaniu młodzieży do sięgania po nowości wydawnicze, dlatego bardzo chętnie włączyliśmy się w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. W jego ramach do biblioteki w zwoleńskim liceum trafią nie tylko książki, ale też wyposażenie oraz nowoczesny sprzęt – mówi starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
Nowe książki, wyposażenie i sprzęt
Otrzymane wsparcie zostanie przeznaczone na poszerzenie zbiorów bibliotecznych o nowości wydawnicze niebędące podręcznikami. – Będą to w szczególności książki historyczne oraz lektury szkolne o łącznej wartości 8,5 tysiąca złotych. W planach jest także zakup wyposażenia biblioteki, w tym regału podręcznego, biurka, szafki, tablicy informacyjnej, szafki pod kserokopiarkę i fotela. Do biblioteki trafi też Program MOLNET+ oraz czytniki e-booków. Na te elementy zostanie przeznaczone 5,5 tysiąca złotych – informuje Elżbieta Makuch, koordynatorka projektu z ramienia Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.
Promocja czytelnictwa
W ramach zadania będą też prowadzone działania promujące czytelnictwo. Uczniowie, którzy się w nie włączą zostaną nagrodzeni książkami. Koszt realizacji tej części projektu to 1 tyś. złotych. – Zachęcamy uczniów do włączania się w akcję promocji czytelnictwa oraz korzystania z zasobów biblioteki. Czytanie to wielka wartość, która niesie ze sobą ogrom korzyści – podsumowuje wicestarosta Waldemar Urbański.
Zadane będzie realizowane w ramach Priorytetu 3 programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” kierunek interwencji 3.2.
Mirosława Gregorczyk