„Poznaj Polskę” – w projekcie pod taką nazwą wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. W jego ramach odwiedzili atrakcyjne pod względem kulturowym i historycznym miasta: Oświęcim, Wieliczkę, Kraków, Warszawę oraz Zakopane. Wycieczki mające na celu poznanie dziedzictwa narodowego naszego kraju były współfinansowane przez Ministra Edukacji i Nauki.
Dofinansowane wyjazdy
Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Zwoleniu otrzymał ministerialne dofinansowanie na realizację programu „Poznaj Polskę”. W jego ramach uczniowie technikum i szkoły branżowej pierwszego stopnia odwiedzili wiele pięknych miejsc w kraju. – Celem projektu było poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacji polskiej nauki. Cieszę się, że na jego realizację udało się pozyskać środki z zewnątrz, które umożliwiły młodzieży wyjazdy do cennych pod wieloma względami miejsc – mówi starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
Uczniowie branżowej szkoły pierwszego stopnia przed Centrum Nauki Kopernik.
Łączny koszt wycieczek to 20 tysięcy 726 złotych, a większą część tej kwoty, bo aż 80% pokryła dotacja od Ministra Edukacji i Nauki. Zewnętrzne wsparcie finansowe wyniosło 16 tysięcy 580 złotych.
Odwiedzili wartościowe miejsca
W ramach programu „Poznaj Polskę” zostały zorganizowane dwie wycieczki. Jedna dla uczniów technikum, druga dla uczniów szkoły branżowej pierwszego stopnia. Wyjazdy były realizowane w czterech obszarach edukacyjnych: śladami Polskiego Państwa Podziemnego i kardynała Stefana Wyszyńskiego, kultury i dziedzictwa narodowego oraz największych osiągnięć polskiej nauki. – W wycieczkach wzięło udział w sumie osiemdziesięciu sześciu uczniów i ośmiu opiekunów. Stanowiły one uatrakcyjnienie procesu nauczania poprzez doświadczanie, poszukiwanie śladów historii i eksperymentowanie w centrach nauki – podkreśla Elżbieta Makuch, koordynatorka projektu z ramienia Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.
W dniach 20-22 października uczniowie technikum ZSR-T w Zwoleniu odwiedzili Oświęcim, Zakopane, Wieliczkę i Kraków. W Krakowie zwiedzali historyczny zespół miasta oraz Kopiec Kościuszki, w Oświęcimiu Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, w Wieliczce kopalnię soli, a w Zakopanem udali się śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Uczniowie technikum odwiedzili Muzeum Kościuszkowskie.
18 listopada uczniowie branżowej szkoły pierwszego stopnia ZSR-T w Zwoleniu mieli okazję zobaczyć Warszawę. Odwiedzili tam dwa punkty edukacyjne: Centrum nauki Kopernik oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. – Podróże nie tylko kształcą, ale pozostają w naszej pamięci na całe życie. Dlatego cieszymy się, że młodzież miała okazję wspólnie zwiedzać ciekawe miejsca w Polsce – podsumowuje wicestarosta Waldemar Urbański.
Mirosława Gregorczyk