Samorząd powiatu zwoleńskiego zrealizował istotny społecznie projekt pod nazwą „Za życiem” na lata 2017-2021, na który pozyskał blisko 100 tysięcy złotych rządowej dotacji. W jego ramach wsparcie profesjonalistów we wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka i jego bliskich otrzymało 55 dzieci, w tym 47 ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Utworzono też i odpowiednio wyposażono pokój dla uczennic w ciąży w zwoleńskim internacie.
Wsparcie dla rodzin dzieci z niepełnosprawnością
Zakończyła się realizacja rządowego programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem” na lata 2017-2021. W jego ramach w zwoleńskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej powstał Wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy. – Zadaniem ośrodka było udzielanie rodzicom specjalistycznej pomocy przy problemach rozwojowych dziecka, rozwijanie umiejętności życiowych, porozumiewania się, czy radzenia sobie z emocjami. To bardzo ważne obszary, szczególnie dla rodzin dotkniętych niepełnosprawnością, czy też nią zagrożonych. W ramach projektu prowadzone były różnego rodzaju terapie, w tym psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna. To ważne działania wpierające – podkreśla starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
Materiały zakupione w ramach programu "Za życiem"
Koordynatorem powołanego ośrodka była dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu Izabela Młyńska. – Realizacja programu w latach 2020 i 2021 była utrudniona z powodu sytuacji epidemicznej. Początkowo zajęcia odbywały się w formie hybrydowej. W 2021 już tylko stacjonarnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Łącznie wsparcie otrzymało 55 dzieci, w tym 47 z niepełnosprawnością oraz 8 zagrożonych niepełnosprawnością. Program był skierowany do najmłodszych mieszkańców powiatu zwoleńskiego i ich rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 0-3 lat – informuje dyrektor Izabela Młyńska.
Łącznie zrealizowano 1233 godziny zajęć, w tym w 2017 roku – 48 godzin, w 2018 roku – 260 godzin, w 2019 roku – 146 godzin, w 2020 roku – 495 godzin i w 2021 roku – 284 godziny. - Metody i treści podczas wszystkich zajęć dobierane były indywidualnie i dostosowywane do potrzeb oraz możliwości psychofizycznych dziecka. Najmłodsi bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, z kolei rodzice cieszyli się, że specjalistyczną pomoc otrzymują blisko miejsca zamieszkania. Rodzice mieli też możliwość uczestnictwa w zajęciach o charakterze instruktażowym, gdzie otrzymywali poradnictwo specjalistyczne oraz wychowawcze, poradnictwo w zakresie doboru pomocy terapeutycznych i indywidualne wsparcie psychologiczne w sytuacjach kryzysowych – mówi dyrektor Izabela Młyńska.
Materiały zakupione w ramach programu "Za życiem"
Koszt realizacji programu wyniósł 93 tysiące 219 złotych i w całości został pokryty z rządowej dotacji przyznanej w ramach zadania 2.4, Priorytet II Programu: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i jego rodziny.
Pokój dla ciężarnej uczennicy
W ramach projektu „Za życiem” w internacie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu utworzono i wyposażono pokój dla ciężarnej uczennicy. – Działanie to miało na celu zapewnienie maksymalnie komfortowych warunków pobytu ciężarnej uczennicy w internacie, aż do urodzenia dziecka, jeśli tylko zaszłaby taka potrzeba. W tym celu wyposażony został odrębny, jednoosobowy pokój, w którym przyszła mama mogłaby czuć się bezpiecznie i swobodnie – informuje wicestarosta Waldemar Urbański.
Pokój dla ciężarnej uczennicy
Dotacja na wyposażenie pokoju wyniosła 5 tysięcy złotych. Przeznaczono też 1 tysiąc 200 złotych na jego utrzymanie w czasie realizacji projektu. Środki zostały przyznane w ramach zadania 1.5 Priorytet I Programu: Wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin.
Mirosława Gregorczyk