Powiat zwoleński już po raz drugi dołączył do realizacji rządowego programu wsparcia rodzin „Za życiem”. Samorząd pozyskał na ten cel znaczące dofinansowanie zewnętrzne w kwocie ponad 500 tysięcy złotych. W ramach tych środków pomoc otrzymają niepełnosprawne dzieci oraz ich rodziny, a także ciężarne uczennice.
Całkowity koszt realizacji programu „Za życiem” w powiecie zwoleńskim to 507 tysięcy 408 złotych. W całości zostanie on pokryty z pozyskanej dotacji rządowej, przyznanej w ramach dwóch zadań: 1.5. Programu: „Pomoc uczennicom w ciąży” oraz zadania 2.4 Programu: „Wieloaspektowa i kompleksowa pomoc niepełnosprawnemu dziecku w okresie od 0. roku życia do rozpoczęcia nauki w szkole oraz jego rodzinie”. – Będzie to kontynuacja projektu, który realizowaliśmy w latach 2017-2021. Jak dotąd wsparcie w jego ramach otrzymało 55 dzieci, w tym 47 z niepełnosprawnością oraz 8 zagrożonych niepełnosprawnością. Powstał też odpowiednio wyposażony pokój dla uczennic w ciąży w zwoleńskim internacie. Duże dofinansowanie zewnętrzne pozwoli nam kontynuować te działania aż do końca grudnia 2026 roku – informuje starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
Starosta zwoleński - Stefan Bernaciak
(Zdjęcie przedstawia mężczyznę siedzącego za biurkiem. Mężczyzna siedzi przodem. Za nim znajduje się roll-up, na którym umieszczone są najważniejsze inwestycje powiatu zwoleńskiego.)
Pomoc uczennicom w ciąży
Jednym z działań jakie podejmie samorząd powiatu zwoleńskiego w ramach programu „Za życiem” będzie wsparcie dla ciężarnych uczennic. – W internacie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu przygotowane zostaną dwa jednoosobowe pokoje, w których zapewnione będą maksymalnie komfortowe warunki pobytu ciężarnych uczennic aż do czasu urodzenia dziecka. Będzie to szczególnie pomocne dla tych młodych kobiet, które borykają się z brakiem akceptacji ciąży przez rodziców, czy negatywnym nastawieniem najbliższego środowiska w przypadku pozostania w miejscu dotychczasowego zamieszkania – informuje Elżbieta Makuch, koordynator projektu z ramienia Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.
Łączna kwota realizacji tego zadania wynosi 13 tysięcy 200 złotych i w całości będzie pokryta z przyznanej dla powiatu dotacji. 10 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na wyposażenie dwóch pokoi dla ciężarnych uczennic, a pozostałe 3 tysiące 200 złotych na utrzymanie pomieszczeń przez okres trwania projektu.
Wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców
W ramach projektu „Za życiem” zostanie także udzielone wsparcie rodzinom z niepełnosprawnym dzieckiem. Realizacją tego zadania zajmie się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu. Pomocą zostaną objęte dzieci w wieku od niemowlęctwa do rozpoczęcia nauki w szkole. – Wsparcie ukierunkowane będzie na poradzenie sobie przez rodzinę z sytuacją kryzysową spowodowaną informacją o nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Podjęcie działań stymulujących je we wczesnym etapie jego rozwoju ma pomóc mu w osiągnięciu większej niezależności, samodzielności i lepszej jakości życia w okresie dorosłości – mówi Izabela Młyńska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu.
Łączna kwota dotacji na wsparcie rodzin dziecka niepełnosprawnego na lata 2022-2026 to 494 tysiące 208 złotych, z czego 449 tysięcy 280 złotych zostanie przeznaczone na organizację wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz spotkań i konsultacji dla rodziców i opiekunów prawnych dziecka. Za pozostałe środki w kwocie 44 tysiące 928 złotych zostaną zakupione m.in. pomoce dydaktyczne, w tym testy i szkolenia.
Mirosława Gregorczyk